Tahıl Çeşitleri

Buğday

Triticum aestivum, Triticum durum ve Triticum compactum olarak temelde üç türe ayrılan buğdayın ekmeklik un yapılan türü Triticum aestivum'dan farklı protein, gluten ve kül seviyesi bileşenleri ile insanoğlunun temel besini olan un üretilmektedir. 400den fazla çeşidi ile buğdayın anavatanı Anadolu olarak bilinmektedir. 12 bin yıl öncesine tarihlenen arkeolojik Göbeklitepe kalıntılarında tahıl izlerine rastlanmıştır. Günümüzde Dünya'daki buğday üretimi 220 milyon hektardan daha fazla alanda yapılmakta olup hasatı 750 milyon tonlara kadar yükselmiştir.

Arpa

Buğday gibi arpa da eski çağlardan beri insanoğlunun temel besin kaynağı ola gelmiştir. Modern zamanlarda arpa, temel olarak hayvan besini amaçlı kullanılsa da malt ve biodizel yapımında da kulanılmaktadır. Kısa yaşam döngüsü, tek yıllık bir bitki olması ve genomunun yedi çift kromozomdan oluşması, arpayı moleküler çalışmalar için önemli bir model bitki yapmaktadır. Temel olarak protein, glüten ve hektolitre niteliklerine göre kalite tespiti yapılır.

Çeltik

Yetişme gereksinimleri açısından tropikal ve suptropikal iklim şartlarında, güney ve güneydoğu Asya ile Afrika'da yaygın olarak ekilir. Buğdaygiller (Poaceae) familyasından mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan karbonhidrat kaynağıdır. Çeltikin dünya çapında 700 milyon ton seviyelerinde hasadı yapılmaktadır. Çeltikte kalite uzunluk, genişlik ve randımana göre belirlenmektedir.

Mısır

İnsanoğlunun binlerce yıllık temel besin kaynaklarından biri olan Mısır, bitkisel yağ, nişasta, mısır şurubu, biodizel, hayvansal yem ve içki yapımında kullanılan çok amaçlı bir tahıldır. Son 50 yılda ise endüstriyel bir ürün haline gelmesi ile en çok hasatı yapılan tahıl haline gelmiştir. Her sene Dünya çapında 1 milyar tondan fazla mısır hasatı yapılmaktadır. Bunun üçte birinden fazlası Amerika kıtasında üretilmektedir. Bölgemizde ise Ukrayna Rusya gibi ülkelerde yaygın olarak üretilmektedir.

Yönetim Mesajı